Žemieji Paneriai

Paneriai…Senas ir labai mažai žinomas Vilniaus rajonas.Tarybiniais laikais vakarais vaikščioti po Panerius buvo visiška kvailystė.Vieną kartą,po šokių pasisiūliau palydėti paną namo.Ji gyveno Paneriuose.Ji tiriamai mane apžiūrėjo ir pasakė

  • Geriau nereikia,nes tau gali būti blogai.
  • O tu nebijai?
  • Aš vietinė,manęs niekas nelies

Tada ten buvo trobelių ,apkaltų toliu rajonas.Tačiau buvo kinoteatras “ Paneriai“ ir kažkokia nyki kavinė.Todėl vietiniai gyventojai vykdavo nuotykių ieškoti į Krasnuchą ( tada taip vadinosi Savanorių prosp.kuris tarybiniais metais vadinosi Raudonosios Armijos prospektu,lenkų laikais – Legionierių prospektu).“Panarų“ gyventojų privengdavo net Krasnuchos chebra.O tai jau reiškė daug,nes Krasnucha pagal grėsmingumo lygį nusileido tik Dzūkams ( rajonas kuriame gyveno daugiausia geležinkelininkai.Dabar tai vienas iš ramiausių rajonų)

Paneriuose buvo Vilniaus mėsos kombinatas.Jo darbuotojai turėjo labai keistą dress kodą – vasarą į darbą vaikščioti apsirengę lietpalčiais.Kaip jūs galvojate kodėl?

Ir dar mėsos kombinatas neišpasakytai dvokė.Ne tik praeiti,pravažiuoti buvo neįmanoma.Smirdėjo atliekų duobės.Kai jas valydavo, smarvė ateidavo net iki mano Lazdynų.

Tada apie gyvūnų teises niekas nežinojo.Atveždavo galvijus,išversdavo iš platformos tiesiai ant asfalto.Daugumas susilaužydavo kojas.Juos pribaigdavo čia pat.Tarybiniai žmonės buvo visiškai nesentimentalūs ir negailestingi.Laisvi ir nepriklausomi lietuviai paveldėjo šias nuostabias savybes.

Aš niekaip negalėjau suprasti kaip tokiame rajone leido statyti daugiabučius namus.Kaip gyventi tokioje smarvėje? Gyveno.O kur dėsiesi?

Dabar mėsos kombinato nebėra, subankrutavo.Paneriai tapo vos ne kurortiniu rajonu.Miškai,gražu.Yra įdomus pasivaikščiojimo kelias iki geležinkelio.O perėjus geležinkelį yra Zuikių gatvės senasis geležinkelio tunelis.

 

Kai mokiausi užėjo noras pasiimti akademines atostogas ir padirbti gamykloje,užsidirbti pinigų.

Nuėjau dirbti į baldų kombinatą Savanorių ( tada Raudonosios Armijos) prospekte.Ten važiuodavo 18 – maršruto troleibusas.

Juo okupuoti ir pavergti vilniečiai važiuodavo į darbus atlikti lažo okupantui.Suvargę,sušalę…

Dabar tuo pačiu 18 troliku važiuoja lažo atlikti laisvi ir nepriklausomi Lietuvos piliečiai.Lažą jie atlieka okupanto vietoje atsiradusiems akcininkams.Tokie pat suvargę.

Kas pasikeitė?

Net troleibusas tas pats tik surūdijęs.

Tik lenkia jį ne Volga o viarslinyko Porshe.