Lietuva,tėvyne mūsų…

Būnant Pardubicėje pusryčių metu susipažinau su čekų šeima.Šiek tiek pabendravome,čekai skiriasi nuo lenkų.Nuoširdesni,aukštesnė kultūra.Tai ypač jaučiasi vairuojant.Lenkijos vairuotojų kultūra – panaši į lietuvių.Labai žema.
Grįžtant į temą apie viešbučio gyventojus – jie paklausė ką aš patarčiau jiems aplankyti LT.Ar verta ten važiuoti.Aš susimąsčiau…
Iš tikrųjų – o ką? Kai gerai pagalvoji – nieko parodyti lietuviai neturi.Yra tik mitai ir dainos apie gražią ir nepakartojamą Lietuvą.
Bet tai jau lietuviška kūryba,vietiniam naudojimui.
Bet tai visiškai neįdomu užsieniečiui turistui.
Gamta? O kuo ji gražesnė už Lenkijos,Vokietijos ? Niekuo.Apžvalgos bokštų pristatė už Europos pinigus? O į ką žiūrėti? Žiūrėti gal yra į ką aborigenui.Bet vertinant objektyviai – taip nėra.
Istorijos ir architektūros paminklai? Kokie?Trakų pilis? Tokių pilių pilna kiekviena Europos šalis.
Yra Vilniaus senąmiestis.Paveldas.Tačiau kuo tas paveldas ypatingas čekui ,kad dėl to važiuoti į LT? Po Prahos?
Tokių senąmiesčių pilna Europa.
„Valdovų“ rūmai? Brazausko laikų „stroikė“, otkatų ,vagysčių ir beskonybės simbolis.Negi žmogui rekomenduosi tai lankyti?
Gal teisus buvo Zuokas su tuo išjuoktu Gugenheimo muziejumi? Būtų buvęs realus lankytinas originalus objektas.Aišku,būtų išvogta daugiau negu su “ Valdovų“ rūmais,bet turistui būtų ką pasiūlyti.
Pasiūlyti pailsėti Palangoje? Mokant už viešbutį tokią pat kainą kaip Paryžiaus centre,prie Eifelio bokšto? Pavalgyti “ nuostabių“ šaltibarščių a la Palanga ,darytų su nevirintu vandeniu iš birzgiančio kranelio .Už 5€.
Nida.Tai ko gero vertas aplankyti objektas.Pasiruošusiam suploti gigantišką sumą.Eilinis čekas ar vokietis gerai pagalvos prieš mokėdamas milžiniškus net gerai uždirbančiam žmogui pinigus.
Infrastruktūra.Ji tragiška .Lietuviški keliai kaip ubago kelnės – lopas ant lopo.Kaip prieš 12 metų Lenkijoje.Forumuose vokiečiai apie tai daug rašo.Šiais laikais nieko nenuslėpsi – internete išlenda.Ratuotas turistas ( ypač tokiu būdu mėgsta keliauti vokiečiai) pagalvos – ar verta?
Ką verta pamatyti LT – tai važiuojantį autolaužyną.Kaip Kuboje.
1990 m laidos VW Passat…važiuoja….Ir tokių pilna.Drapokų vairuotojai mojuoja kulokais Skveneliui,kad šis neleidžia jiems sargdinti žmonių vėžiu.Lietuvys nė už ką nesutiks,kad dyzelinis variklis yra blogai.Jis mąsto ir gyvena šia diena.Kaip drugelis.
Jis pilnas prietarų,nekenčia aplinkinių tautų ,prisimena skriaudas kurias lietuviams teko patirti prieš šimtą ir daugiau metų.
Visa tai sukuria labai slogią ir depresyvią atmosferą,kurią turistai jaučia.
Laikas pripažinti,kad mes tapome Europos nusmuktakelniais.Startas buvo geras tačiau nuo per greito bėgimo 2008 m plyšo trusikai ir nukrito apnuogindami spuoguotą ir purviną užpakalį.Bandoma ir toliau šokuoti dangstantis rankomis ir vaizduojant ,kad nieko neįvyko kad viskas gerai.Protingi žmonės tokiu atveju sustoja,susitvarko.Susimąsto apie priežastis ir padarytas klaidas.Protingi…
Taip aš nieko ir nepapasakojau tai čekų šeimai…
O gal vertėjo?
Viską kaip yra.